TASARRUF ŞART

TASARRUF ŞART

“Enerjinin %40’ı binalarda harcanıyor, tasarruf şart”

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, Türkiye’nin cari açığının en önemli nedenlerinden birinin enerji ithalatı olduğunu kaydetti.

Enerjinin en fazla tüketildiği alanların başında binaların geldiğine işaret eden Şen, “Yıllık enerji tüketiminin yüzde 72’sini ithal eden Türkiye’de, tüketilen toplam enerjinin yüzde 40’a yakını binalarda kullanılıyor. Enerjinin israf edilmemesi için binalarda ısı yalıtımı yaparak yüzde 50 tasarruf sağlamak öncelikli sorumluluk ve zorunluluğumuzdur” değerlendirmesinde bulundu.

15-16 MİLYON KONUTUN ISI YALITIMI YOK

Enerjinin verimli kullanılmadığına dikkati çeken Şen, “Toplam tükettiğimiz enerjinin yüzde 40’a yakın bir oranı binalarda, yüzde 30 civarında sanayide, kalanı da ulaşım ve tarım olmak üzere ana tüketim alanlarında kullanılıyor. Enerjinin yüzde 40’a yakınının kullanıldığı binalarda tüketilen enerjinin yüzde 80’i ise ısıtma-soğutma için harcanıyor” ifadelerini kullandı.

Haziran 2000’den itibaren yeni binalarda ısı yalıtımı yapılmasının zorunlu olduğunu anımsatan Şen, halen 15-16 milyon konutun ısı yalıtımının bulunmadığını kaydetti.