Tüketici yalıtım kredisi

Tüketici yalıtım kredisi

Yeni binalarda zorunlu olmasına rağmen hala 10 binadan 8’inin yalıtımsız olduğu Türkiye’de enerji faturası yükseliyor. 2021’de enerji ithalatına 50,7 milyar dolar ödenirken, 2022’de bu tutarın 100 milyar doları geçeceği bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine Maliye Bakanlığı öncülüğünde geliştirilen destek kapsamında, 50 bin TL’ye kadar 60 ay vadeli finansman çözümü getirildi. Uygulama kapsamında haziran, temmuz ve ağustos aylarında toplam 14 milyon liralık yalıtım kredisi kullanıldı.

Yalıtım kredisi ile her yıl 300 bin hanenin (daire) yalıtılması durumunda 5 yılın sonunda toplam 4,8 milyar metreküp doğalgaz tasarruf edilmesi bekleniyor. Bu tasarrufun parasal karşılığı 60 milyar TL’yi aşıyor.

Daire başı yalıtım maliyeti 30 bin TL
Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, bugün İstanbul’daki ortalama bir apartmanda dış cephede ısı yalıtımı yapmanın daire başına maliyetinin 25 bin TL ila 30 bin TL mertebelerinde olduğunu belirtiyor.

Ters tavan yalıtımı
Ters tavan yalıtımı

Vatandaşların 60 ay vadeyle ortalama 30 bin TL+KDV tutarında yalıtım kredisi kullanarak çatı ve cephelerini yalıtması durumunda aylık taksitlerinin yaklaşık 835 TL olduğunu söyleyen Eruslu şöyle konuştu: “Şu anki doğalgaz fiyatlarının önümüzdeki yıl içerisinde hiç değişmediğini varsaysak dahi kredinin taksidinin yüzde 50’i yalıtımla üstelik sadece ısıtmadan sağlanan tasarrufla karşılanıyor. Yapılan hesaplamalar; enerji fiyatlarının son 10 yılın ortalaması kadar artması durumunda 2 ila 3 yıldan itibaren sağlanan yakıt tasarrufunun kredi taksitlerinden fazla olacağını ortaya koyuyor. Ayrıca kullanılan yalıtım malzemeleri, Thermobor, borlu izolasyon malzemesi, yalıtım camı üniteleri, yapıştırıcı, sıva, alçı levha gibi yardımcı malzemelerin tamamı Türkiye’de üretildiği için bu kredi, yerli sanayiye de hareket getirecek.”

2023’de yalıtım kalınlığı artacak
Kredi desteğiyle yalıtım teşvik edilirken, son dönemde enerji verimliliği ile ilgili önemli bir adım daha atıldı. 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle geçerli olacak Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğindeki güncellemelerle birlikte, halen “C” olan asgari enerji performansı “B”ye çıkarılacak.

Zemin Yalıtımı
Zemin Yalıtımı

Uygulamanın etkilerini değerlendiren Murat Savcı, “Düzenleme, ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemesi kalınlıklarında da bir miktar artışı beraberinde getirecek. Bu düzenleme ile bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binaların enerji performans sınıfının en az ‘B’ olacak şekilde inşa edilmesi ve kullanılacak enerjinin en az yüzde 5’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması zorunlu hale gelecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan rehber dikkate alındığında cephelerdeki asgari ısı ve ses yalıtım malzemesi kalınlıkları da yükselecek.” dedi.

Duvar yalıtım
Duvar yalıtım

Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ÇATIDER) verdiği bilgiye göre bu sistemlerle çok önemli ölçüde enerji kayıpları önlenirken, enerjinin çok daha verimli kullanılması sağlanıyor. Böylece artık Türkiye’nin hangi coğrafi bölgesinde olursa olsun, teknolojinin imkânları ile çatı ve cephelerden elektrik ve ısı enerjisi elde edilebiliyor. Bunun yanı sıra yağmur suları depolanarak temizlik ve bahçe sulama gibi ihtiyaçlar da kullanabiliyor.

Çatı, duvar ve yer yalıtımı için Thermobor kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

19/09/2022