Yalıtım bir sistem olarak düşünülmeli

Yalıtım bir sistem olarak düşünülmeli

TOKO grubu olarak doğru ürünlerin, doğru detaylarda kullanılması için müşterilerini bilinçlendirdiklerini, uygulama yapacak ustaların konu hakkında eğitim almalarını sağladıklarını vurguluyor. Hedeflerinin uzun ömürlü sağlık yapıların inşa edilmesine katkı sağlamak olduğunu aktaran toko grup, genç bir ekip olmaları sebebiyle hızlı hareket ettiklerini aktarıyor.

ISITMA VE SOĞUTMA MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN ISI YALITIMI UYGULANMALI

Toko grup yapılarda cephe tasarımının yapının karakterini görsel olarak tanımlamasının yanı sıra gün ışığından en verimli bir şekilde yararlanması, ısıtma, soğutma ve havalandırma maliyetlerini etkileyen faktör olması sebebiyle de tasarım sürecinin en temel ve en kritik noktası olduğunu altını çiziyor. Yalıtımın yalnızca ısı yalıtımı olarak ele alınmaması gerektiği konusunda uyaran Toko grup, yalıtım bir sistem olarak düşünülmesi gerektiğinin altını çiziyor. Isı yalıtımının, su izolasyonunun, ses yalıtımının ve yangın yalıtımının yapıya sağladığı avantaja dikkat çeken Toko grup, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğunu hatırlatarak yapılarda ısıtma ve soğutma maliyetlerini düşürmek adına ısı yalıtımının uygulanması gerektiğini aktarıyor. Yapı güvenliği açısından yangın yalıtımın önemine dikkat çeken Toko grup , cephe yalıtım malzemelerinin alev yürütmez özelliğine sahip olması gerektiğini vurguluyor.

Toko grup ses yalıtımın önemi konusunda ise sözlerini şu şekilde sürdürüyor:
“İç mekanın hava kalitesini yükseltmek önemli bir konu. Solunum yolu enfeksiyonu ve alerji gibi hastalıkların baş sebepleri arasında iç mekanda kullanılan malzemenin yer aldığını unutmamakta fayda var. Ses yalıtım malzemelerinin doğru seçilmesi gerekiyor. Kaşındırmayan ve tozumayan malzemelerden olmalı. İnsan psikolojisi açısından gürültü kontrolü de önemli bir mevzu ancak yeni binalarda çok ciddi gürültü problemleri ile karşılaşabiliyoruz. Komşular birbirlerinin konuşma sesini bile duyuyor. İnşaat firmaları ek maliyet getiriyor diye maalesef bu detay yalıtımlara önem vermiyorlar.